Departmanlar
ÜRÜN KATEGORİLERİ
a) ALT EXTREMİTE PROTEZLERİ
b) ÜST EXTREMİTE PROTEZLERİ
c) ALT EXTREMİTE HAZIR ÜRÜNLER
  Ayak
  Diz
  Kalça
d) ÜST EXTREMİTE HAZIR ÜRÜNLER
  Bel - Boyun - Baş
  El - Kol - Dirsek
e) ALT EXTREMİTE ATÖLYE ÜRÜNLERİ
  Ayak
  Diz
  Kalça
f) ÜST EXTREMİTE ATÖLYE ÜRÜNLERİ
  Bel - Boyun - Baş
  El - Kol - Dirsek
g) KİŞİYE ÖZEL ÜRETİM HASTA UYGULAMALARI
  Resimler
  Videolar
h) ORTOPEDİK BOT,AYAKKABI VE TERLİK ÇEŞİTLERİ
  Ayakkabılar
  Botlar
  Terlikler
i) VASYLI TABANLIKLAR
  Kişiye Özel Tabanlık
j) TEKERLEKLİ SANDALYE GRUBU
k) ALÜMİNYUM GRUBU
l) EGZERSİZ ÜRÜNLERİ
m) VARİS,LENF ÖDEM ÇORAPLARI VE KOMPRESYON CİHAZLARI
n) RAHAT YÜRÜYÜŞ İÇİN TABANLIK ANALİZİ
 

DİZ ÜSTÜ VARİS ÇORABI

  

 

Variköz ven Hastalığı ( varis ) ile ilgili sık sorulan sorular
Varis yada tıp dilindeki adı ile variköz ven hastalığı, gelişmiş ülkelerde nüfusun %50 sini etkileyecek kadar yaygındır. Bacaklarınızdaki ağrı, şişkinlik, yorgunluk ve gece krampları gibi varislerinizle ilgili şikayetlerinizin hayatnızı olumsuz etkilememesi için , doktorunuzun önerdiği ilaç tedavisine ek olarak yaşam tarzında yapacağınız küçük değişiklikler, varis şikayetlerinizin iyileşmesinde katkıda bulunacaktır.

1)      Varis nedir ?

Varis yaşam kalitesini etkileyen bir hastalıktır. Bacaklarınızdaki variköz venler (toplardamarlar) taşıdıkları kanı kalbinize doğru geri götürmekte zorlandıklarında genişlemeleriyle  ve boğumlu, kıvrımlı bir şekil almalarıyla ortaya çıkar. Varisler kozmetik bir sorun olmanın yanında bacaklarda ağrı, şişkinlik ve yanma hissine neden olabilirler. Hatta bazı varisler tıkanarak doku hasarına neden olabilirler. Ancak variköz venler ne kadar ileri seviyede olurlarsa olsunlar tedavi edilebilirler.

2)      Varis tehlikelimidir?

Varis tek başına tehlikeli bir oluşum değildir. Ancak görünürde varis olan bacaklarda daha derin katmanlarda seyreden toplardamarlarda da variköz değişikliklerin olduğu varsayılabilir. Bu damarlarda kan dolaşımının bozukluğu tıkanmalara yani derin ven trombozuna neden olabilir. Uzun süren variköz hastalık zamanla bilhassa ayak bileği çevresindeki cilt dokusunda değişikliklere hatta iyileşmesi güç yaralara ( venöz ülser ) neden olabilir.

3)      Varislerim yüzünden ne zaman doktora gitmeliyim ?

Eğer uzun süre oturduktan ya da ayakta durduktan sonra bacaklarınızda ağırlık hissi oluşuyor ve şişkinlik gözlüyorsanız; bilhassa ayak bileklerinizin çevresinde deride kırmızı ya da kahverengi renk değişikliği görüyorsanız; varisleriniz artan derecede ağrı veriyorsa ya da sizi görüntü olarak rahatsız ediyorlarsa doktorunuza başvurunuz.

4)   Varis teşhisi için gideceğim doktorum bana ne gibi tetkikler yapabilir? Bunlar acı verir mi?
Doktorunuz öncelikle bacaklarınızı tetkik edecektir. Böylelikle varislerinizin bulunduğu bölgeleri, varislerin yan kullarını, varsa diğer varis hastalığı aşamalarına ait görüntüleri yani telenjiyektazileri ( ince örümcek ağı biçiminde kılcal damar genişlemeleri ) ve ödemin varlığını tespit etmeye çalışacaktır. Ardından gerek görürse ultrasonografi aracılığı ile varislerin daha derindeki seyirlerini görüntüleyecektir. Bu inceleme tamamıyla acısız, cilt yüzeyinden yapılan bir görüntüleme işlemidir.

5) Varis tedavisi nasıl yapılır ?
Doktorunuz size öncelikle yaşam tarzınızda yapmanız gereken değişikliklere dair önerilerde bulunacaktır. Elastik bandaj ve varis çorapları semptomlarını gidermede size yardımcı olacaktır. Variköz venlerin tedavisinde hastalığın aşamalarına göre çeşitli tedavi seçenekleri vardır. Varis semptomlarını gidermede etkili veno-aktif ilaçları hastalığın ilk evresinden son evresine kadar kullanabilirsiniz. Skleroterapi ve daha çok telenjiyektazilerde de radyofrekans tedavisi uygulanabilmektedir. Skleroterapide, variköz venlerin içerisine özel bir madde enjekte edilir. Uzun yıllardır uygulanan cerrahi yöntemlere son yıllarda daha az invaziv olan endovenöz ( damar içi ) lazer tedavisi de eklenmiştir. BİZDEN HABERLER
PAYLAŞ
  • Facebook
  • Twitter
İLETİŞİM BİLGİLERİ
Adres: Konak Mah. Kurşunlu Sk. No:11 Altıniş Plaza
  Nilüfer / BURSA
Email: info@artacortopedi.com
Email: artacortopedi@hotmail.com
Tel: 0 224 220 66 10
Gsm: 0 533 964 65 91
ANLAŞMALI KURUMLAR
Artaç Protez ve Ortez Uygulama Merkezi © 2011                            ANASAYFA SİTE  KULLANIM ŞARTLARI İLETİŞİM